Wyspy Mamanuca to malowniczy archipelag położony na południowym Pacyfiku, u wybrzeży Fidżi. Znajdują się na zachód od głównej wyspy Viti Levu i są łatwo dostępne z Nadi, jednego z największych miast Fidżi.
Językiem urzędowym jest angielski oraz fidżyjski. Na miejscu bez problemu porozumiesz się po angielsku, co jest dużym udogodnieniem dla turystów.
Jeśli w Polsce jest 12:00, na Wyspach Mamanuca jest 22:00 (czas letni) lub 23:00 (czas zimowy).
Na Wyspach Mamanuca obowiązuje dolar fidżyjski (FJD). Na miejscu można płacić kartą w większości hoteli i większych restauracjach, ale w mniejszych lokalach i na bazarach warto mieć gotówkę. Przykładowy kurs wymiany to około 1 FJD = 2 PLN.
Najpopularniejszym środkiem transportu na Wyspach Mamanuca są łodzie oraz promy, które łączą poszczególne wyspy. Cena za jednorazowy bilet na prom wynosi około 50 FJD (100 PLN). Taksówki wodne są nieco droższe – około 80 FJD (160 PLN) za 1 km. Wynajem skuterów wodnych to wydatek rzędu 300 FJD (600 PLN) za dzień.
Bilety na prom najlepiej kupować w portach lub przez biura podróży. Taksówki wodne są bardziej elastyczne, ale droższe. Wynajem auta na głównej wyspie Viti Levu jest możliwy, ale nie przydatny na Wyspach Mamanuca, gdzie głównym środkiem transportu są łodzie.
Zakup lokalnej karty SIM jest opłacalny – operatorzy, tacy jak Vodafone i Digicel, oferują pakiety internetowe od 25 FJD (50 PLN) za 5 GB. Karty można kupić na lotnisku lub w większych sklepach. Do zakupu wymagany jest paszport. Darmowe WiFi jest dostępne głównie w hotelach, restauracjach i niektórych portach.
Ze względu na tropikalny klimat, zabierz lekkie i przewiewne ubrania, a także strój kąpielowy. Przydatne będą także kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Adapter do gniazdek (typ I) jest konieczny, ponieważ różni się od polskiego standardu. Warto mieć również powerbank i wodoodporną torbę.
Najbliższym lotniskiem jest międzynarodowe lotnisko w Nadi (NAN). Lot z Polski do Nadi z przesiadkami trwa średnio 24-30 godzin. Bezpośrednich połączeń z Polski nie ma, ale popularne linie lotnicze to Emirates, Qatar Airways i Fiji Airways.
Na Wyspach Mamanuca znajdziesz szeroki wybór zakwaterowania – od luksusowych willi na wodzie po rodzinne bungalowy. Hostele i pensjonaty oferują podstawowe warunki w cenie od 60 FJD (120 PLN) za noc. Hotele 3* to koszt około 300 FJD (600 PLN), a luksusowe resorty 5* – od 1200 FJD (2400 PLN). Rezerwacja z wyprzedzeniem jest zalecana.
Najlepiej spróbować tych potraw w lokalnych restauracjach lub podczas specjalnych wieczorów tematycznych w hotelach. Charakterystyczne składniki to kokos, taro, owoce tropikalne i świeże ryby.
Na deser warto spróbować „vakalolo” – pudding z mąki kokosowej i cukru.
Podczas tych wydarzeń turystów mogą spotkać utrudnienia związane z transportem i wyższymi cenami noclegów.
Z Wysp Mamanuca warto przywieźć ręcznie robione pamiątki, takie jak drewniane rzeźby, biżuteria z muszli czy maty plecione z liści palmowych. Popularne są także lokalne kosmetyki na bazie kokosa oraz przyprawy. Najlepiej kupować je na bazarach lub bezpośrednio od rzemieślników, gdzie możliwe jest targowanie się o cenę.
Wyspy Mamanuca są znane z tego, że słynny film „Cast Away – Poza światem” z Tomem Hanksem był kręcony na jednej z tych wysp. Lokalne legendy opowiadają o duchach opiekuńczych zamieszkujących wyspy. Mieszkańcy mają zwyczaj witania turystów okrzykiem „Bula!”, co oznacza „życie” i jest wyrazem serdeczności.
Pogoda w Wyspy Mamanuca przez cały rok sprzyja wypoczynkowi, oferując tropikalny klimat z ciepłymi temperaturami i dużą ilością słońca. Średnie temperatury w dzień wynoszą od 26,5°C w lipcu do 29,8°C w marcu, a nocą utrzymują się w granicach 23-26°C. Najwięcej słonecznych dni przypada na okres od czerwca do września, kiedy można spodziewać się nawet 20 dni bezchmurnego nieba miesięcznie.
Sezon suchy, od maja do października, to idealny czas na plażowanie, nurkowanie i zwiedzanie okolicznych wysp – deszczowe dni są wtedy rzadkością, a opady wynoszą zaledwie 39-69 mm miesięcznie. Od listopada do kwietnia trwa pora deszczowa, ale mimo większej ilości opadów (do 252 mm w lutym) pogoda nadal zachęca do kąpieli w ciepłych wodach Pacyfiku i korzystania z hotelowych udogodnień.