San Miguel de Cozumel to główne miasto na wyspie Cozumel, znajdującej się u wybrzeży półwyspu Jukatan w Meksyku. Wyspa leży na Morzu Karaibskim, w stanie Quintana Roo, i jest popularnym celem turystycznym dzięki swojej rajskiej scenerii oraz bogatym rafom koralowym.
Językiem urzędowym jest hiszpański, jednak w miejscach turystycznych bez problemu porozumiesz się po angielsku.
San Miguel de Cozumel znajduje się w strefie czasu UTC-5. Jeśli w Warszawie jest 12:00, w San Miguel de Cozumel jest 6:00 rano.
Najlepszym czasem na wizytę w San Miguel de Cozumel jest okres od grudnia do kwietnia. W tym czasie panuje sucha pora, a temperatury są przyjemne, wynoszące średnio 25-28°C.
Sezon wysoki (grudzień-kwiecień) oznacza większe tłumy turystów oraz wyższe ceny za noclegi i atrakcje. Z kolei w sezonie niskim (maj-listopad), szczególnie podczas pory deszczowej, można liczyć na niższe ceny, ale należy przygotować się na większą wilgotność i możliwość występowania huraganów.
W lutym odbywa się tętniący życiem karnawał w Cozumel, pełen kolorowych parad i tańców. Warto także odwiedzić miasto w październiku, podczas Festiwalu Raf Koralowych.
W San Miguel de Cozumel obowiązuje meksykańskie peso (MXN). Przykładowy kurs wymiany to około 1 MXN = 0,23 PLN. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane w hotelach, restauracjach i większych sklepach, ale w mniejszych punktach czy przy zakupach ulicznych warto mieć gotówkę. Walutę najlepiej wymieniać w kantorach lub bankach, unikać wymiany na lotnisku ze względu na mniej korzystne kursy.
Zakup lokalnej karty SIM to opłacalna opcja. Operatorzy tacy jak Telcel oferują pakiety danych od 200 MXN (46 PLN) za 2 GB. Karty SIM można kupić w kioskach, na lotnisku lub w salonach operatorów. Do zakupu wymagany jest paszport. Darmowe WiFi jest dostępne w większości hoteli, kawiarni i restauracji.
Do San Miguel de Cozumel warto zabrać lekką, przewiewną odzież, wygodne buty na długie spacery i okulary przeciwsłoneczne. Krem z wysokim filtrem UV to konieczność, podobnie jak środki na komary. Adaptery do gniazdek nie są potrzebne, ponieważ w Meksyku używa się takich samych jak w USA (typ A lub B, napięcie 110V). Przydatne mogą być również wodoodporne etui na telefon czy sprzęt do snorkelingu.
San Miguel de Cozumel obsługuje międzynarodowe lotnisko Cozumel International Airport (CZM). Średni czas lotu z Polski (z przesiadką) to około 15-20 godzin. Bezpośrednie połączenia z Polski nie są dostępne, ale można skorzystać z lotów z przesiadką w hubach takich jak Frankfurt lub Miami.
Popularne dzielnice na nocleg to Centro (blisko atrakcji), Zona Hotelera Sur (resorty all-inclusive) oraz Corpus Christi (lokalne doświadczenie). Ceny różnią się w zależności od standardu: hostel – od 150 MXN (35 PLN), hotel 3* – od 500 MXN (115 PLN), luksusowe resorty – od 1500 MXN (345 PLN). W sezonie wysokim rezerwacje należy robić z wyprzedzeniem.
San Miguel de Cozumel słynie z dań takich jak cochinita pibil (marynowana wieprzowina pieczona w liściach bananowca), ceviche (marynowane owoce morza z limonką) oraz tamales (kukurydziane ciasto z nadzieniem). Lokalne desery to marquesitas (chrupiące naleśniki z serem i czekoladą). Najlepiej spróbować lokalnych specjałów na bazarze Mercado Municipal lub w restauracjach takich jak La Choza czy Del Sur Argentina Grill.
Najlepsze bary i kluby znajdziesz w Centro. Popularne miejsca to Wet Wendy’s (koktajle na bazie tequili) oraz Señor Frog's, gdzie często odbywają się imprezy z muzyką na żywo. Ulica Rafael E. Melgar skupia większość lokali rozrywkowych.
Do najlepszych punktów widokowych należy Faro Celarain na południu wyspy oraz Eco Beach Park z widokiem na rafy koralowe. Warto odwiedzić je o zachodzie słońca, gdy niebo zmienia się w kalejdoskop barw.
Z San Miguel de Cozumel warto przywieźć ręcznie robioną biżuterię z koralowców, lokalne wyroby ceramiczne oraz meksykańską tequilę. Popularne są także pamiątki z motywem majów. Najlepiej zrobić zakupy na lokalnym targu lub w sklepach z rzemiosłem w centrum miasta.
San Miguel de Cozumel to jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania dzięki rafom Palancar i Santa Rosa. Wyspa była także ważnym miejscem kultu Majów, którzy czcili tu boginię Ixchel. Nietypową tradycją jest coroczna pielgrzymka kajakami na sąsiednią wyspę Isla Mujeres.