Saksonia-Anhalt to jeden z krajów związkowych Niemiec, położony w środkowej części kraju. Graniczy m.in. z Dolną Saksonią, Brandenburgią, Saksonią i Turyngią.
Językiem urzędowym jest niemiecki. W miejscowościach turystycznych oraz większych miastach można porozumieć się także po angielsku.
Jeśli w Polsce jest 12:00, w Saksonii-Anhalt jest ta sama godzina.
Walutą w Saksonii-Anhalt, jak i w całych Niemczech, jest euro (EUR). Płatności kartą są powszechnie akceptowane, jednak w mniejszych miejscowościach, lokalnych sklepach czy na targach warto mieć przy sobie gotówkę. Przykładowy kurs wymiany wynosi ok. 1 EUR = 4,60 PLN.
W Saksonii-Anhalt popularne środki transportu to autobusy, tramwaje i pociągi regionalne. Rower jest także świetnym środkiem lokomocji, zwłaszcza w malowniczych rejonach Harzu.
Bilety najlepiej kupować w automatach na przystankach, w punktach obsługi podróżnych lub przez aplikacje mobilne. Taksówki są wygodne, ale drogie – warto korzystać z aplikacji typu Uber lub Bolt, które działają w większych miastach. Wynajem auta jest opłacalny, zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzać region na własną rękę. Drogi są w bardzo dobrym stanie.
Roaming w Niemczech działa w obrębie Unii Europejskiej, więc korzystanie z polskiego pakietu danych jest wygodne. Alternatywnie, można kupić lokalną kartę SIM. Przykładowe oferty:
Karty SIM można kupić na lotniskach, w kioskach lub salonach operatorów. Do zakupu może być wymagany paszport lub dowód osobisty. Darmowe WiFi znajdziesz w hotelach, restauracjach, większych dworcach i centrach handlowych.
Ubiór powinien być dostosowany do sezonu – latem lekkie ubrania, a zimą ciepłe kurtki, zwłaszcza w górzystych rejonach Harzu. Przydatne będą:
Główne lotniska obsługujące region to:
Lot z Polski (Warszawa, Kraków, Katowice) do najbliższych lotnisk trwa około 1,5–2 godzin. Bezpośrednie połączenia oferują m.in. Lufthansa i LOT.
Saksonia-Anhalt oferuje szeroki wybór noclegów:
Warto rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Region oferuje także unikalne noclegi, np. w zabytkowych zamkach lub domach w stylu szachulcowym.
Najlepiej spróbować lokalnych dań w tradycyjnych restauracjach lub na festiwalach kulinarnych. Typowe składniki to ziemniaki, kapusta, mięsa i sery.
Podczas tych wydarzeń można spodziewać się większych tłumów, wzrostu cen noclegów i zmienionej organizacji transportu publicznego.
Pamiątki najlepiej kupować na lokalnych bazarach i w sklepach z rękodziełem. Ceny są stałe, ale w niektórych miejscach można się targować.
W Saksonii-Anhalt znajduje się ponad 1200 średniowiecznych zamków i pałaców, w tym wpisany na listę UNESCO Wittenberg – miejsce związane z Marcinem Lutrem. Region słynie z długiej tradycji winiarskiej, a wino Saale-Unstrut uznawane jest za jedno z najlepszych w Niemczech. W Quedlinburgu, jednym z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych, znajduje się ponad 2000 budynków w stylu szachulcowym. Harz to dom dla licznych legend, w tym słynnej Góry Brocken, znanej z czarownic i sabatów. Co ciekawe, mieszkańcy regionu przywiązują dużą wagę do ekologii i zrównoważonego rozwoju, co widać w licznych inicjatywach proekologicznych.