Bory Tucholskie to malowniczy region położony w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim i częściowo pomorskim. Znane są z rozległych lasów, jezior oraz spokojnej atmosfery, idealnej na wypoczynek.
Językiem urzędowym jest język polski. W większych miejscowościach oraz w hotelach czy restauracjach obsługa często mówi po angielsku, czasami także po niemiecku.
Bory Tucholskie znajdują się w tej samej strefie czasowej co reszta Polski. Jeśli w Polsce jest 12:00, tutaj również jest 12:00.
W regionie obowiązuje polski złoty (PLN). Płatności kartą są powszechnie akceptowane w większych miastach, hotelach i restauracjach, ale w mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie gotówkę. Bankomaty dostępne są w miastach takich jak Tuchola czy Chojnice.
Najpopularniejszymi środkami transportu w Borach Tucholskich są autobusy i prywatne minibusy, kursujące między większymi miejscowościami. Można także wypożyczyć rowery, co jest świetnym sposobem na zwiedzanie regionu.
Bilety na autobusy najlepiej kupować w kioskach lub u kierowców. Taksówki są dostępne, ale aplikacje takie jak Uber czy Bolt mogą nie działać w mniejszych miejscowościach. Wynajem auta to dobra opcja, ponieważ drogi są w dobrym stanie, a region jest rozległy.
Jeśli korzystasz z polskiego operatora, roaming nie generuje dodatkowych kosztów. Lokalna karta SIM nie będzie potrzebna, ale jeśli chcesz, możesz kupić kartę w salonach operatorów takich jak Orange, T-Mobile czy Plus. Pakiet danych 10 GB kosztuje ok. 30 PLN. WiFi jest dostępne w większości hoteli, restauracji i w niektórych miejscach publicznych, takich jak centra informacji turystycznej.
Rekomendowany ubiór to wygodne buty do chodzenia po lesie, odzież sportowa i kurtka przeciwdeszczowa. Warto mieć przy sobie dokumenty tożsamości, potwierdzenie rezerwacji oraz prawo jazdy, jeśli planujesz wynająć auto. Prąd w Polsce jest taki sam jak w całej Europie (gniazdka typu C i E), więc adaptery nie są potrzebne. Przydatne będą także powerbank, krem przeciwsłoneczny i repelenty na owady.
Najbliższe lotniska to Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN) oraz Port Lotniczy Bydgoszcz (BZG). Lot z Warszawy do Gdańska trwa ok. 1 godziny. Bezpośrednie loty oferują przewoźnicy tacy jak LOT czy Ryanair. Z lotnisk można dojechać do regionu wynajętym autem lub komunikacją publiczną.
W Borach Tucholskich znajdziesz różnorodne opcje noclegowe: od pensjonatów i agroturystyk po hotele 3* i 4*. Standard 3* oferuje przyzwoitą czystość i podstawowe udogodnienia, a hotele 4* często mają basen i restaurację. Ceny za nocleg wahają się od 100 PLN za pokój w agroturystyce do 400 PLN za hotel 4*. Domki letniskowe są popularnym wyborem wśród rodzin i grup przyjaciół. W sezonie warto rezerwować z wyprzedzeniem.
Najlepiej spróbować tych potraw w lokalnych karczmach i restauracjach serwujących kuchnię regionalną. Typowe dla Borów Tucholskich składniki to dziczyzna, grzyby i owoce leśne. Na deser warto spróbować szarlotki z lokalnych jabłek.
Podczas tych wydarzeń można poznać lokalną kulturę i tradycje. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie ceny noclegów mogą być wyższe, a transport bardziej zatłoczony.
Z Borów Tucholskich warto zabrać rękodzieło kaszubskie, takie jak hafty czy ceramika. Popularne są także lokalne miody, nalewki i suszone grzyby. Pamiątki najlepiej kupować na lokalnych jarmarkach i u rzemieślników. W większości przypadków ceny są stałe, ale na bazarach można spróbować się targować.
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, a ich nazwa pochodzi od miasta Tuchola. W regionie występuje unikalny ekosystem chroniony przez UNESCO. Legenda głosi, że w lasach Borów można spotkać tajemnicze duchy drzew. Co ciekawe, mieszkańcy regionu są znani z kultywowania kaszubskich tradycji i języka. Warto też wiedzieć, że zbieranie grzybów i jagód jest tu bardzo popularne i dozwolone w większości miejsc.