Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, położona w południowo-wschodniej Polsce. Miasto leży nad rzeką Wisłok, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą i Słowacją, co czyni je ważnym węzłem komunikacyjnym i bramą do Bieszczadów.
Językiem urzędowym w Rzeszowie jest język polski. W miejscach turystycznych i hotelach można porozumieć się także w języku angielskim, a czasami w niemieckim i ukraińskim.
Rzeszów znajduje się w tej samej strefie czasowej co Warszawa (CET/CEST). Jeśli w Warszawie jest 12:00, w Rzeszowie również jest 12:00.
Najlepszym czasem na odwiedzenie Rzeszowa jest późna wiosna (maj-czerwiec) oraz wczesna jesień (wrzesień-październik), kiedy pogoda jest przyjemna, a miasto nie jest zatłoczone.
Latem (lipiec-sierpień) miasto przyciąga większą liczbę turystów, co wiąże się z wyższymi cenami noclegów i większym tłokiem w atrakcjach turystycznych. Zimą natomiast, szczególnie w grudniu, Rzeszów zyskuje na uroku dzięki świątecznym jarmarkom, a ceny noclegów i usług są niższe.
Warto zaplanować wizytę podczas Europejskiego Stadionu Kultury, który odbywa się latem i przyciąga artystów z całego świata. W grudniu miasto organizuje klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy.
Jeśli nie zależy Ci na wydarzeniach sezonowych, wiosna i wczesna jesień to świetne terminy, by uniknąć tłumów i skorzystać z niższych cen.
W Rzeszowie używa się polskiego złotego (PLN). W większości miejsc można płacić kartą, jednak warto mieć przy sobie gotówkę, szczególnie na bazarach lub w mniejszych lokalach. Kantory i banki są najlepszym miejscem do wymiany waluty. Znajdziesz je w centrum miasta oraz w galeriach handlowych.
W Rzeszowie najlepiej poruszać się autobusami miejskimi. Cena biletu jednorazowego to ok. 4 PLN, a za kartę miejską na tydzień zapłacisz około 25 PLN. Bilety można kupić w kioskach, automatach biletowych oraz przez aplikacje mobilne. Taksówki (ok. 3 PLN za km) oraz aplikacje typu Uber i Bolt są również dostępne. Wynajem rowerów miejskich to koszt około 1 PLN za 15 minut.
Roaming w Polsce jest korzystny dla obywateli UE, więc zakup lokalnej karty SIM nie zawsze jest konieczny. Jeśli jednak potrzebujesz dużej ilości danych, polecamy operatorów takich jak Orange czy Play, gdzie pakiet internetowy kosztuje od 30 PLN. Karty SIM kupisz w kioskach, sklepach z elektroniką oraz punktach operatorów. Wiele miejsc w Rzeszowie, takich jak kawiarnie, restauracje i hotele, oferuje darmowe WiFi.
Ubiór powinien być dostosowany do pory roku – wiosną i jesienią warto zabrać ciepłą kurtkę i parasol, a latem lekkie ubrania i krem przeciwsłoneczny. Nie zapomnij o dokumencie tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Elektronika, jak ładowarki czy powerbanki, będzie przydatna – w Polsce używane są standardowe gniazdka europejskie. Dobrze mieć również wygodne buty na zwiedzanie.
Rzeszów obsługuje Lotnisko Rzeszów-Jasionka (kod IATA: RZE), oddalone około 10 km od centrum miasta. Lot z Warszawy trwa ok. 50 minut, a z Krakowa czy Katowic – ok. godziny. Bezpośrednie połączenia oferują m.in. LOT oraz Ryanair.
Najlepsze dzielnice na nocleg to Śródmieście (blisko atrakcji turystycznych), Nowe Miasto (nowoczesne hotele) oraz Zalesie (spokojne pensjonaty). Standardy noclegów są zróżnicowane – hostele dostępne są od 60 PLN za noc, hotele 3* od 150 PLN, a luksusowe obiekty 5* od 400 PLN. W sezonie warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem.
Rzeszów słynie z regionalnych dań, takich jak proziaki (bułeczki na sodzie), fuczki (placki z kiszonej kapusty) czy żurek rzeszowski. Warto spróbować także pierogów z różnymi farszami. Lokalne desery, takie jak pierniki czy serniki, zachwycają smakiem. Najlepiej skosztować ich w restauracjach w Śródmieściu, jak np. Karczma Wacławówka.
Życie nocne w Rzeszowie koncentruje się w Śródmieściu, szczególnie na ulicy 3 Maja i w okolicach rynku. Popularne bary to Lord Jack i Irish Pub Galway. Wiele lokali oferuje muzykę na żywo, a niektóre organizują wieczory tematyczne.
Zachwycający widok na miasto rozciąga się z wieży widokowej na wzgórzu Zalesie. Warto odwiedzić to miejsce o zachodzie słońca, kiedy miasto prezentuje się szczególnie malowniczo.
Rzeszów oferuje unikalne pamiątki, takie jak rękodzieło, wyroby z wikliny oraz lokalne specjały, np. miody z regionu czy nalewki. Najlepsze miejsca na zakupy to lokalne targi oraz sklepy w Śródmieściu. Warto również poszukać regionalnych serów i kiełbas w sklepach z tradycyjną żywnością.
Rzeszów znany jest jako miasto innowacji – mieści się tu wiele firm z branży lotniczej. Ciekawostką jest także Podziemna Trasa Turystyczna, która prowadzi przez historyczne korytarze pod rynkiem. Miasto słynie z wyjątkowych tradycji, takich jak organizacja największego w Polsce Marszu Świętego Mikołaja.