Poznań leży w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Miasto usytuowane jest nad rzeką Wartą, pomiędzy Warszawą a Berlinem, co czyni je ważnym punktem komunikacyjnym w Europie Środkowej.
Językiem urzędowym jest polski, ale w centrum miasta i w miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się po angielsku. W niektórych punktach usługowych można również spotkać osoby mówiące po niemiecku.
Nie ma różnicy czasowej między Poznaniem a Warszawą – w obu miastach obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET).
Optymalnym okresem na wizytę w Poznaniu jest wiosna (maj-czerwiec) oraz wczesna jesień (wrzesień-październik). Wtedy temperatury są przyjemne, a miasto nie jest zbyt zatłoczone.
Latem (lipiec-sierpień) Poznań przyciąga wielu turystów, co wiąże się z wyższymi cenami noclegów i dłuższymi kolejkami do atrakcji. Zimą miasto jest spokojniejsze, a ceny bardziej przystępne, choć pogoda może być chłodna i deszczowa.
Warto odwiedzić Poznań podczas Jarmarku Świętojańskiego w czerwcu lub Międzynarodowych Targów Poznańskich organizowanych przez cały rok. Zimą działa klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy.
Poza sezonem (listopad-marzec) można znaleźć tańsze noclegi i mniej kosztowne wejściówki do atrakcji turystycznych. Latem ceny są wyższe, zwłaszcza w Starym Mieście.
W Poznaniu obowiązuje polski złoty (PLN).
Kartą można płacić prawie wszędzie, ale warto mieć przy sobie gotówkę na drobne zakupy, np. na lokalnych targach. Bankomaty są łatwo dostępne w całym mieście.
Najlepiej wymieniać walutę w kantorach – szczególnie w centrum miasta. Banki oferują mniej korzystne kursy.
Poznań oferuje dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej: tramwaje i autobusy. Popularne są także rowery miejskie i hulajnogi elektryczne.
Bilety można nabyć w automatach, kioskach lub za pomocą aplikacji mobilnych (np. Jakdojade).
W Poznaniu działają zarówno tradycyjne korporacje taksówkowe, jak i aplikacje takie jak Uber czy Bolt.
Wynajem samochodu jest łatwy, a drogi w dobrym stanie. W centrum są strefy ograniczonego ruchu, a parkowanie może być problematyczne – warto korzystać z parkingów płatnych.
Jeśli przyjeżdżasz z zagranicy, warto rozważyć zakup lokalnej karty SIM. Roaming w Unii Europejskiej jest jednak wystarczający dla większości turystów.
Operatorzy tacy jak Orange, Play czy T-Mobile oferują pakiety internetowe od 15 PLN za 10 GB. Karty SIM można kupić w kioskach, sklepach operatorów i na lotnisku.
Darmowe WiFi jest dostępne w hotelach, kawiarniach oraz na głównych dworcach i w niektórych tramwajach.
Na wiosnę i lato: lekkie ubrania, wygodne buty do zwiedzania. Na chłodniejsze miesiące: ciepła kurtka, czapka i parasol.
Dowód osobisty, prawo jazdy (jeśli planujesz wynajem auta), kosmetyki przeciwsłoneczne na lato, parasol i leki osobiste.
Nie potrzeba adapterów – gniazdka są standardowe, jak w całej Polsce.
Port Lotniczy Poznań-Ławica (IATA: POZ).
Lot z Warszawy trwa około 1 godziny.
Bezpośrednie loty oferują linie LOT, Ryanair czy Wizz Air z miast takich jak Kraków, Gdańsk czy Katowice.
Hostele od 60 PLN, hotele 3* od 200 PLN, luksusowe hotele 5* od 500 PLN za noc. Rezerwacja wcześniej pozwala zaoszczędzić na kosztach.
Poznań słynie z rogali świętomarcińskich – słodkiego wypieku z białym makiem. Warto spróbować pyr z gzikiem (ziemniaki z twarogiem), zupy szparagowej czy czerniny. Lokalne restauracje, takie jak "Ratuszova" czy "Pod Niebieniem", oferują tradycyjne smaki w eleganckim wydaniu. Na bazarach, jak Targowisko Jeżyce, można znaleźć świeże regionalne produkty. Typowe składniki to ziemniaki, twaróg, mak i śledzie. Na deser popularne są szneki z glancem – drożdżówki z lukrem.
Pamiątki z Poznania to przede wszystkim rogale świętomarcińskie (z certyfikatem autentyczności). Warto też zwrócić uwagę na rękodzieło z wielkopolskich wzorów, ceramikę i lokalne nalewki. Ciekawym wyborem są także produkty spożywcze, jak miód z lokalnych pasiek czy tradycyjne wędliny. Najlepiej kupować pamiątki w sklepach na Starym Mieście, takich jak "Cepelia" lub na targowiskach, np. Targowisko Jeżyce.