Program
1 dzień:
Wyjazd z Polski według rozkładu jazdy, przejazd przez Słowację, Węgry, Serbię. W trakcie podróży przewidziane są krótkie postoje i przerwa na posiłek. Przyjazd w okolice Belgradu, nocleg tranzytowy*.
2 dzień:
Po śniadaniu przejazd przez Serbię i Macedonię do Grecji. Przejazd do hotelu na Riwierze Olimpijskiej, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
3 dzień:
Po śniadaniu wyjazd do Meteorów - wpisanych na listę UNESCO klasztorów „zawieszonych w niebie”, wzniesionych na niedostępnych, stromych wieżach skalnych. Obecnie w Meteorach czynnych jest 6 z 24 wzniesionych w XIV wieku klasztorów, a jedynie 5 z nich jest nadal zamieszkanych - zdarza się, że przez jednego zakonnika. Dwa z nich (św. Trójcy i św. Stefana) pełnią nadal funkcję opactw, w innych zaś mieszczą się muzea religijne. Zwiedzanie dwóch monastyrów – żeńskiego i męskiego. Przejazd do Delf. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
4 dzień:
Po śniadaniu zwiedzanie Delf - serca starożytnej Grecji, gdzie znajdują się wspaniałe zabytki antyczne. Delfy położone są na jednym z wysokich stoków gór Parnasu w pobliżu głębokiego wąwozu. Swą sławę zawdzięczają słynnej wyroczni, do której przychodziły pielgrzymki starożytnych Greków, szukających boskich porad w sprawach polityki, wojny i miłości. W programie zwiedzania: Święty Okrąg (ruiny świątyni Apollina, zrekonstruowany skarbiec ateńczyków, teatr na 5.000 widzów, stadion) oraz muzeum, w którym znajdują się wspaniałe eksponaty - m. in. Woźnicadelficki i wiele innych. Zobaczymy też Marmarię ( sanktuarium Ateny, Tolos – pocztówkowy symbol Delf), źródło Kastalskie. Po zwiedzeniu Delf przejazd do hotelu w okolicy kurortu Lutraki. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.
5 dzień:
Po śniadaniu przejazd na Peloponez. Postój przy Kanale Korynckim - czas wolny na zdjęcia i zakup pamiątek. Następnie przejazd do Epidavros – największego w starożytnej Grecji ośrodka terapeutycznego i religijnego. Będziemy podziwiać starożytny teatr z IV w. p.n.e., mieszczący 14.000 widzów – genialne dzieło harmonii i akustyki. Przejazd do Myken – ruin ufortyfikowanej rezydencji królewskiej, otoczonej tzw. „cyklopowymi murami” z Bramą Lwów pochodzącą z 1250 r. p.n.e., która symbolizowała siłę królów mykeńskich. Same Mykeny zostały rozsławione przez poematy Homera. W programie zwiedzania: muzeum, ruiny starożytnego miasta, grób Agamemnona. Dalej przejazd do Nafplio – niewielkiej miejscowości na półwyspie Peloponez, które w starożytności pełniło ważne funkcje jako miasto portowe. Obecnie jest to urokliwy, elegancki kurort. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
6 dzień:
Po śniadaniu zwiedzanie Aten. Muzeum Akropolu, wzgórze Akropolu zwieńczone ruinami Partenonu (Świątynia Ateny Dziewicy), Erechtejon ze słynnym krużgankiem Kor, którego belkowanie dźwiga 6 posągów pięknych dziewcząt (Kariatyd). Zobaczymy również świątynię Ateny Nike, monumentalną bramę Propyleje prowadząca na Akropol oraz najsłynniejszy teatr w Grecji – Teatr Dionizosa. Następnie udamy się do Areopag – miejsca posiedzeń jednej z najstarszych instytucji ustrojowych Aten - Rady Areopagu. Nieopodal ruin Agory Greckiej na wzgórzu wznosi się Hefajstejon – wspaniale zachowana Świątynia dorycka, zobaczymy również ruiny Forum Romanum z piękną Wieżą Wiatrów. Następnie przejdziemy się najstarszą dzielnicą Aten – Plaka. Zobaczymy także: kościółki z czasów Bizancjum, gmach Parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza z pełniącymi honorową wartę gwardzistami – Evzonami. Podziwiać będziemy Ogrody Narodowe - dawne ogrody królowej Amalii, w których znajduje się ponad 500 gatunków drzew i krzewów, a także Stadion Olimpijski na 70.000 miejsc, zbudowany w IV w. p.n.e. przez Likurga, a odnowiony na pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 r. Następnie dotrzemy do świątyni Zeusa Olimpijskiego, Łuku Hadriana wzniesionego przez rzymskiego cesarza w II w. oraz na Plac Omonia - Plac Zgody. Stamtąd powrócimy do hotelu. Wieczorem dla chętnych spacer na Plakę – rozrywkową dzielnicę restauracji, tawern, barów i kawiarni. Za dodatkową opłatą będziemy mieli możliwość uczestniczenia w folklorystycznym „wieczorze greckim” z kolacją i winem w tawernie. Przejazd do hotelu, nocleg.
7 dzień:
Po śniadaniu przejazd w kierunku Salonik. W trakcie podróży postój w Termopilach – w miejscu bitwy między Grekami i Persami w 480 r. p.n.e. – gdzie zobaczymy pomnik Leonidasa i poległych 300 Spartan oraz tablicę ze słynnymi słowami Simonidesa: „Przechodniu powiedz Sparcie, że tu spoczywamy wierni jej prawom”. Zrobimy też krótki postój w Dolinie Tempi, gdzie zwiedzimy kościółek p.w. św. Paraskewi. Przyjazd do Salonik – drugiego, co do wielkości miasta Grecji, często określanego mianem „Perły Bałkanów”, w którym znajduj się liczne zabytki związane z jego bogatą historią. Objazd miasta autokarem, podczas którego zobaczymy: Łuk rzymskiego cesarza Galeriusza - stojący w pobliżu jednej z najbardziej ruchliwych ulic współczesnego miasta, Rotundę św. Jerzego - najstarszą zachowaną budowlę w mieście, ruiny Forum Romanum, pozostałości pałacu Galeriusza, kościół św. Zofii - wzorowany na sławnym konstantynopolskim imienniku, łaźnie tureckie i Białą Wieżę - symbol Salonik. Zwiedzanie bazyliki św. Dymitra - patrona miasta. Przejazd do hotelu w okolicy Salonik, obiadokolacja, nocleg.
8 dzień:
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w stronę granicy. Przejazdtranzytowy przez Macedonię i Serbię. W godzinachwieczornych obiadokolacja i nocleg w pobliżu granicyserbsko- węgierskiej.
9 dzień:
Po śniadaniu kontynuacja podróży do Polski. Przejazdprzez Węgry, Słowację, Czechy. Powrót do Polski w godzinach popołudniowych.