Program
1 dzień:
Wyjazd z poszczególnych miast według rozkładu jazdy. Przejazd do Henrykowa, gdzie znajduje się ufundowany w 1222 r. zespół klasztorny zakonu cystersów. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Dolnym Śląsku. Znajduje się tutaj Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem napisanym w języku polskim. Zwiedzanie opactwa, a następnie przejazd do pobliskich Wojsławic słynnych z przepięknego parku, założonego w XIX w. przez śląskiego ziemianina Fritza von Oheimb. Park znany jest przede wszystkim z wiosennego kwitnienia rododendronów, najstarszych i największych w Polsce. W Arboretum rośnie także kilka innych unikatowych okazów, m.in.: cedr turecki, 300-letni cis pospolity, 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych. Czas wolny, a następnie ok. 3 godzinny spacer z przewodnikiem po parku. Przejazd do hotelu w okolicy Karpacza, zakwaterowanie, kolacja* i nocleg.
2 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Karpacza i zwiedzanie Świątyni Wang, zbudowanej w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii, która w Karkonosze została przywieziona w 1842 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcję wykonano bez użycia gwoździ, a snycerka na portalach i kolumnach z kapitelami oraz rzeźby lwów nordyckich są dziełami sztuki potomków Wikingów. Następnie wejście z przewodnikiem górskim na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy (1602 m n.p.m.). Proponujemy bardzo ciekawy szlak czerwony, który prowadzi przez Dolinę Łomniczki, a wejściu towarzyszą piękne widoki. Odcinek od Orlika do Schroniska nad Łomniczką jest bardzo łagodny i spacerowy. Potem szlak staje się trochę bardziej stromy i wąski, a po deszczu droga może być śliska, więc trzeba być ostrożnym i mieć odpowiednie obuwie. Czas wejścia to około 4 godzin, suma podejść wynosi 810 m, długość to około 6,7 km. Dla tych, którzy chcą szybko i łatwo dotrzeć na szczyt proponujemy wyciąg krzesełkowy - przejazd (ok. 30 min) z Karpacza na Kopę (1342 m n.p.m.) i przejście spacerem do schroniska Śląski Dom, a następnie wejście na Śnieżkę - piękna panorama Sudetów. Następnie zejście na Kopę i zjazd wyciągiem do Karpacza. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja*, nocleg.
3 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Zamku Czocha. Zamek w XIII wieku był warownią obronną pogranicza polsko-czeskiego, następnie przekształconą w okazałą siedzibę władz Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Z czasem stracił na znaczeniu i stał się siedzibą rodów rycerskich. W zamku znajduje się wiele komnat bogato zdobionych i prezentujących interesującą architekturę wnętrz. Zamek może się pochwalić swoją białą damą – nieszczęśliwą małżonką niegdysiejszego właściciela zamku. Zamek Czocha jest jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Był wielokrotnie wykorzystywany w przemyśle filmowym. Na jego terenie nakręcono wiele filmów m. in. ”Wiedźmin”, „Sensacje XX wieku” oraz serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Po zwiedzeniu zamku przejazd do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Czas wolny na lunch i przygotowanie do spływu bezpiecznymi, raftingowymi pontonami po najbardziej dziewiczej polskiej rzece jaką jest Bóbr. Spływ pontonowy to fantastyczna możliwość aktywnego spędzenia czasu w kontakcie z przyrodą, a także przygoda, niezapomniane wrażenia i dawka adrenaliny. Trasa spływu ok. 10 km – ok. 3 godzin. Każdy z uczestników spływu zostanie wyposażony w kamizelkę asekuracyjną i pagaj (wiosło). Powrót do hotelu. Kolacja* i nocleg.
4 dzień:
Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i wędrówka ścieżką edukacyjną Kolorowe Jeziorka. To ewenement nie tylko na skalę krajową. W roku 2011 Kolorowe Jeziorka zajęły III miejsce w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler - „7 nowych cudów Polski”. Ścieżka wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego od Wieściszowic, w kierunku Wielkiej Kopy, do Rędzin. Na trasie umieszczono siedem tablic informacyjnych, prezentujących największe atrakcje tego terenu. Można z nich się dowiedzieć, m.in o historii górnictwa, sposobie w jaki powstały sztolnie i Kolorowe Jeziorka. Przy sprzyjających warunkach, zobaczymy cztery jeziorka: Żółte, Purpurowe, Lazurowe oraz Zielone. Przy czym pierwsze oraz ostatnie pojawia się okresowo. Przejście ścieżki dydaktycznej zajmuje ok. 2 godzin. Jej długość wynosi 3 km, a różnica wzniesień do pokonania to tylko 200 m. Przejazd do Jeleniej Góry. Za sprawą długiej historii, rozpoczętej w 1108 roku, której pozostałościami są liczne zabytki architektoniczne porozrzucane po mieście, reprezentujące wszystkie style łącznie z gotykiem jest ona bardzo interesującym miejscem. Zobaczymy Starówkę z rynkiem, okazałym ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami, często zdobionymi motywem jelenia. Czas wolny na lunch. Około godz. 14 wyjazd w drogę powrotną.