Program
1 dzień:
Wyjazd z poszczególnych miast według rozkładu jazdy. Przejazd do Tykocina – miasta zwanego „perłą baroku”. Jego długą i bogatą historię odzwierciedlają liczne zabytki, a już sam układ urbanistyczny jest ciekawą atrakcją – przypomina charakterystyczny układ żydowskiego miasteczka. Znajduje się tu jedna z największych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce. W dawnej Rzeczypospolitej gmina żydowska w Tykocinie była najbogatszą po krakowskiej. Spacer zabytkowymi, brukowanymi uliczkami, wzdłuż których ciągną się drewniane domki, na klimatyczny rynek główny, o trapezowatym kształcie i barokowym stylu. Zobaczymy pomnik hetmana Czarneckiego, Kościół Trójcy Przenajświętszej oraz filmową Gospodę Zapiecek. Przejazd do hotelu w okolicy Białegostoku na nocleg.
2 dzień:
Po śniadaniu udamy się do Sokółki, gdzie w Muzeum Ziemi Sokólskiej zapoznamy się m. in. z kolekcją eksponatów tatarskich i historią tej narodowości w Polsce. Wstąpimy też do kościoła św. Antoniego, gdzie w 2008 r. miał miejsce słynny „cud sokólski”. Później zawitamy do Kruszynian - stolicy polskich Tatarów. Tu znajdziemy najwięcej śladów tradycji tatarskich. Kruszyniany to wieś - legenda, o ciekawej architekturze drewnianej z aurą Orientu i najstarsze w Polsce skupisko wyznawców islamu, wywodzących się z pierwszych Tatarów osadzonych tutaj przez Jana III Sobieskiego ponad 300 lat temu. Poczujemy niepowtarzalną atmosferę kresów dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – pełną tolerancji, zrozumienia i akceptacji różnorodności. Następnie przejedziemy do urokliwego, otoczonego Puszczą Knyszyńską zabytkowego Supraśla. Tu poczujemy prawdziwy klimat i specyfikę Podlasia. Zwiedzimy Muzeum Ikon. Czas wolny - możliwość indywidualnej degustacji regionalnych potraw. Późnym popołudniem powrócimy do Białegostoku - stolicy Podlasia. Podczas spaceru zobaczymy m. in. zespół pałacowo - parkowy Branickich, Rynek Tadeusza Kościuszki z Ratuszem oraz Kościół Farny. Krótki czas wolny. Powrót do hotelu, nocleg.
3 dzień:
Po śniadaniu wyjazd do Puszczy Białowieskiej - najstarszego pierwotnego lasu nizinnego, jedynego na naszym kontynencie zachowanego w stanie niemal nietkniętym od XIII wieku. W puszczy żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Przejedziemy m. in. przez Hajnówkę i Bielsk Podlaski, znany z filmu „Znachor”. Następnie udamy się do Białowieży, gdzie zobaczymy najciekawsze zabytki oraz osobliwości przyrodnicze: Park Pałacowy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, carski dworzec kolejowy Białowieża Towarowa – obecnie restauracja. Czas wolny, a następnie udamy się na spacer po Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Powrót do Białegostoku przez „Krainę Otwartych Okiennic”, gdzie zobaczymy charakterystyczne zdobnictwo domów podlaskich oraz drewniane cerkwie. Powrót do hotelu, nocleg.
4 dzień:
Po śniadaniu przejazd w okolice Siemiatycz, do Grabarki. Święta Góra Grabarka, to najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce. Corocznie przybywają tu tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne, które pozostawiają na wzgórzu wokół cerkwi. Stało się to tradycją i liczba krzyży nieustannie rośnie, prawdopodobnie przekroczyła już 10 tysięcy, dlatego to miejsce nazywane jest także „górą krzyży”. Krótki czas wolny, a następnie wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do wybranego miasta.